Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët zbresin prej pellazgëve. Kush mendon ndryshe, në qoftë i huaj është gomar, në qoftë shqiptar është tradhëtar".

                                                                                        -Faik Konica

Avokati i Popullit dhe OSBE: Të përmirësohet situata në burgje

Nga Rexhina Biba 0

Avokati i Popullit dhe Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizuan sot një tryezë për situatën e të drejtave të njeriut të personave të privuar nga liria në institucionet shtetërore, në vitin 2015.

Numri dy i misionit europian, Robert Wilton, tha se gjatë viteve të fundit, mbrojtja e të drejtave të njeriut të të burgosurve në Shqipëri është përmirësuar ndjeshëm, falë edhe punës së pandalshme të institucionit të Avokatit të Popullit.

Megjithatë, tha ai, mbipopullimi mbetet një shqetësim që vë në vështirësi administratën e burgjeve, kërcënon të drejtat e personave të privuar nga liria, mund të çojë në trajtim të papërshtatshëm të të burgosurve, si dhe dobëson së tepërmi mundësinë e rehabilitimit.

Ai shtoi se një tjetër shqetësim i veçantë është trajtimi i të burgosurve me probleme të shëndetit mendor.

Nga ana e tij, Avokati i Popullit Igli Totozani u ndal gjithashtu tek këto çështje. Ai tha se, megjithë hapjen e institucioneve të ekzekutimit të vendimeve penale në Fier dhe Berat, si dhe rikonstruksionin e institucionit “Jordan Misja”, mesatarja vjetore e mbipopullimit është 25% mbi kapacitet, një realitet që, sipas tij, duhet ndryshuar patjetër.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej