Autor: admin

Mejtime / Nga admin -

Ballakumja anti-kushtetuese e radhës

Nga Ylli Manjani Antikushtetushmëria e qeverisë vijon! Është bërë rutinë. Më datë 13 mars 2018, nuk dihet saktë se ku (në Tiranë, Elbasan apo rrugës), qeveria ka vendosur të pezullojë…

Mejtime / Nga admin -

Gruaja, lufta që i duhen fituar betejat

Nga Noela Yzeiri Letra që Detlev Shpinel i shkruan Kloterjahnit për Gabrielle Ekhofin, është ndër të tjera edhe një nga apologjitë më të përkora kushtuar gruas, në kuptimin njerëzor dhe…

Mejtime / Nga admin -

8 Mars, festa e gruas …

Nga Anjeze Gjeluci E kur përmendet si emër i përgjithshëm, tanëve ne, na shkon mendja direkt te nji emër i përvetshëm, në këtë rast “nana Land”… Asht ajo nana perfekte!…

Mejtime / Nga admin -

Gëzuar festën e Euros

Nga Vjollca Cumraku 7 Marsi 1887 shënoi një datë themeltare për zhvillimin e kombit tonë. Hapja e Mësonjëtores së parë të Korçës u bë një rreze drite që u ndez…

Këndonjësit / Nga admin -

Pse Europa ka nevojë për Berluskonin?

Nga Klodian Tomorri Megjithëse humbësi më i madh i këtyre zgjedhjeve, Berlusconi është shpresa e vetme për ta mbajtur Italinë në shinat e një shteti normal pa rrëshkitur në ekstremizëm….

Mejtime / Nga admin -

Rrugica e Çamëve….

Nga Adriatik R. Dosti Edhe pse emrin e saj të vërtetë ajo rrugë a rrugicë… prej vitesh e vitesh e ka “Shyqyri Bërxolli”… ma do mendja se zor të gjesh…

Mejtime / Nga admin -

Si po rrëshqet demokracia e brishtë rumune

Nga Përparim Demi Ka një vit që Rumania po përjeton një krizë institucionale dhe sociale në të njëjtën kohë. Qëndra e muhabetit është bërë lufta kundër korrupsionit. Në 2007-tën, kur…