Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Auditi i KLSH/ Leskaj: Vetëm 1/3 e të përndjekurve politikë janë dëmshpërblyer

Nga Rexhina Biba 0

Pas auditimit të kryer nga Kontrolli i Lartë i Shtetit rezulton se është dhënë vetëm 1/3 e dëmeshpërblimeve për ish të përndjekurit politik.

Bazuar në këto rezultate kreu i KLSH-ës, Bujar Leskaj ka kërkuar nga qeveria ecjen me ritme më të shpejta në dhënien e dëmshpërblimeve për këtë kategori.

Leskaj tha se kjo kategori është konsideruar me prioritet nga qeveria Rama, por por nga një auditim prej 8 muajsh nga Kontrolli i Lartë i Shtetit rezulton se vetëm 1/3 e kësaj kategorie është dëmshpërblyer.

Gjithashtu, kreu i KLSH-ës bëri me dije se ndryshimet e shpeshta në ligj, zvarritja e një procesi të tillë ndikon negativisht në rehabilitimin moral dhe financiar të kësaj kategorie që vuajti më shumë pasojat e regjimin komunist.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej