Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Asnjë surprizë, Ronaldo shpallet “Lojtari i Vitit”

Nga Klodiana 0

Cristiano Ronaldo është zgjedhur “futbollisti i vitit” nga FIFA. 31-vjeçari fitoi ndaj rivalit Lionel Messi,  i cili u rendit i dyti, ndërsa sulmuesi francez i Atletico Madrid, Antoine Griezmann, doli në vend të tretë.

Cristiano Ronaldo e mbylli vitin 2016 me 55 gola në 57 ndeshje zyrtare të luajtura me Real Madrid dhe Portugalinë, me të cilat u shpall kampion Europe për klube dhe kombëtare.

Përveç futbollistit më të mirë të vitit, FIFA shpërndau çmimet e tjera në ceremoninë gala që u mbajt në Zyrih të Zvicrës.

“Çmimi Pushkash” (Goli më i bukur i vitit) – Mohd Faiz Subri
Futbollisti nga Malajzia është aziatiku i parë që e fiton këtë çmim falë golit të shënuar më 16 shkurt 2016 në ndeshjen Pulau Pinang – Pahang. Kandidatët e tjerë ishin Marlon dhe Daniuska Rodrigez.

Çmimi i Karrierës – Falkao

Falkao nderohet për karrierën e jashtëzakonshme në futbollin e sallës. Çmimin ia dha legjenda e futbollit ukrainas, Andrij Shevçenko.

Trajneri i vitit – Klaudio Ranieri

Italiani mposht Zinedin Zidanin dhe Fernando Santosin pasi udhëhoqi Leister Sitin drejt titullit kampion në Premier Ligë. Diego Maradona ia dorëzoi trofeun.

Çmimi “Fair Play” – Atletiko Nacional

Klubi kolumbian, kundërshtari i Çapekoenses në finalen e Kupës Sudamerikane, vlerësohet për gjestin që trofeu t’i jepej ekipit që humbi 19 futbollistë në tragjedinë ajrore.

Trajneri më i mirë në futbollin e femrave – Silvia Neid

Trajnerja udhëhoqi Gjermaninë drejt medaljes së parë të artë në Olimpiadën e Rios. Finalja ndaj Suedisë ishte ndeshja e fundit për të, duke i dhënë fund një epoke të artë ku 52-vjeçarja mori pjesë në fitoret e tetë Kampionateve Europiane dhe dy Botërore si futbolliste, ndihmëse e Tina Tojnit dhe trajnere. Ajo mposhti konkurrencën e Xhill Elis dhe Pia Sundhage.

Çmimi i Tifozëve – Tifozët e Liverpulit dhe Borusias së Dortmundit

54 mijë mbështetësit e kuq dhe ata verdhezi në “Anfield Road” e lanë mënjanë rivalitetin për disa minuta duke kënduar së bashku të famshmen “You’ll never ëalk alone” (“Ti kurrë nuk do të ecësh vetëm”) një ditë para përvjetorit të 27-të të tragjedisë së Hillsborout. Dy kandidatët e tjerë për këtë çmim ishin tifozët holandëzë të ADO Den Hagur dhe ata të Islandës.

Futbollistja e vitit – Karli Lojd

Mesfushoria amerikane e mori trofeun nga ish-sulmuesi i Argjentinës, Gabriel Batistuta.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej