Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Asambleja e OKB-së, takohen ministrat e rajonit

Nga Skenderi 0

1474548764mbulim_12_8

Gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, u zhvillua takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Kartës Adriatikut.

Në fokus të diskutimeve ishin situata aktuale politike dhe ajo e sigurisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, forcimi i bashkëpunimit rajonal mes vendeve anëtare dhe vëzhguese të A-5 në funksion të integrimit Euro-Atlantik të Ballkanit Perëndimior.

Në fjalën e mbajtur, ministri shqiptar Ditmir Bushati e vuri theksin tek domosdoshmëria e forcimit të bashkëpunimit rajonal, në shërbim të përballimit të sfidave të sigurisë, jo vetëm për rajonin tonë, por edhe më gjerë.

Gjithashtu, Bushati evidentoi rolin e Kosovës në stabilitetin e paqen në rajon dhe theksoi nevojën e anëtarësimit të saj në Kartë, si hap i nevojshëm për integrimin e plotë Euro-Atlantik të rajonit tonë, konsolidimit të paqes dhe stabilitetit.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>