Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

Arkitekti i cili dizenjoi qendrën e parë tregtare

Nga Media 0

Në maj 1941, arkitekti Victor Gruen u zhvendos nga New York-u në Los Anxhelos. Ai solli me vete aftësitë e zhvilluara në Vjenë dhe i shpalosi ato në “Big Apple”, së bashku me etikën e palodhur të punës së një emigranti që ikën nga përndjekja naziste.

Ne rrallë mendojmë për arkitekturën e shitjes me pakicë, por shpenzojmë shumë nga jeta jonë të mbyllur në rrethinat e saj, ajo formon dizenjon dhe rrjedhën e qyteteve tona, ajo përcakton shpresat, ëndrrat dhe kufizimet tona konsumatore. Shtatëdhjetë e pesë vjet më parë, Gruen mbërriti në Los Anxhelos, duke ndryshuar përherë përvojat tona kolektive të blerjeve.

Viktor Gruenbaum i lindur në zemër të Vienës në vitin 1903, u rrit në mes të mjedisit modernist që përcaktoi qytetin në fillim të shekullit të 20-të. Nga mesi i viteve 1930, Gruen kishte përqafuar një karrierë në arkitekturën publike, duke siguruar projekte me pakicë në rrethin e parë të njohur të qytetit. Nga viti 1936 deri në vitin 1938, Gruen krijoi më shumë se një gjysmë duzine dyqanesh për tregtarët e Vienës. Gruen përjetoi debutimin e tij të parë të suksesit duke punuar në ekspozitën e Panairit të Botës 1939 dhe disa dyqane në Fifth Avenue.

Suksesi i tij në New York, i lehtësoin bashkëveprimin e tij me projektuesin Morris Ketchum, i cili kishte rezultuar me punë të re në SHBA-në perëndimore të familjes së famshme të biznesit në San Francisko,    Cyril Magnin, i bëri Gruen dhe Krummeck komisionerë në Reno (1940) dhe San Mateo (1942). Përveç kësaj, një zinxhir dyqanesh i veshjeve të grave me bazë në Kaliforni kërkoi që çifti të krijonte dy degë të reja. Kjo zhvendosje e punësimit në Perëndim dhe rritja e dukshme në mundësitë e dizenjimit atje, bashkë me përurimet e tij të fundit, nxitën fillimet e reja në Kaliforni të Jugut.

Arkitekti i cili dizajnoi qendrën e parë tregtare

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej