Ka than' i moçmi: 

"Nëse jemi të bashkuar, e pamundura bëhet e mundur - nëse jemi të ndarë e mundura bëhet e pamundur"

                                                                                       -Faik Konica

Arkeologët zbulojnë varrin e lashtë në Egjipt: Ky është vetëm fillimi

Nga Klodiana 0

Ministria egjiptiane e Antikiteteve bëri të ditur zbulimin e një nekropoli të lashtë pranë qytetit Minya në Luginën e Nilit, në jug të Kajros, transmeton Anadolu Agency.

Ministria njoftoi se një varrezë e madhe gjendet në veri të zonës së Tuna al-Gabal, një vend i madh arkeologjik. Brenda varrezave ka më shumë se 1.000 statuja, 40 sarkofagë dhe artefakte të tjera.

Ministri egjiptian i Antikiteteve, Khaled al-Anani, tha se pjesëtarët e familjeve të ndryshme u varrosën në këto varreza dhe se besohet të jetë nga periudha e vonshme faraonike dhe koha e Ptolemeut të Egjiptit.

Do të duhet së paku pesë vjet për të punuar për nekropolin. Ky është vetëm fillimi i një zbulimi të ri”, tha Al-Anani.

Gërmimi në zonën ku u gjet nekropoli filloi në vitin 2017.

http://www.balkanweb.com

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej