Ka than' i moçmi: 

“Gjysmë mjeku-vdes njerëzia, gjysmë idealisti-nuk bëhet Shqipëria”.

                                     -Fan Noli

Arinjtë polarë rrezikojnë zhdukjen pas 1 shekulli

Nga Media 0

Arinjtë polarë rrezikojnë të zhduken pas 100 vitesh. Kështu deklarojnë shkencëtarët dhe fotoja e shkrepur në Kanada e dëshmon më së miri këtë parashikim.

Ky ari polar është fotografuar nga një grup i marinës kanadeze teksa është duke kërkuar ushqim në tokën e acartë. Siç duket edhe në fotografi, ariu polar ka një peshë fizike jo normale dhe sipas tyre kjo është pasojë e ngrohjes globale çka i ka bërë arinjtë të vuajnë në kërkim të ushqimit.

Ata që kanë shkrepur këtë foto nuk kanë hezituar aspak të rrëfejnë se janë prekur emocionalisht teksa shikonin dëshpërimin e mbretit të akullit për të gjetur ushqim.

Ndërsa komentuesit në rrjete sociale kanë komentuar se vdekja mund të duket pikërisht kështu, pa energji, e ngadaltë dhe me dhimbje.

Ngrohja globale krahas zvogëlimit të territorit ku jetojnë këto kafshë po kërcënon jetën e 25 mijë arinjve që gjenden në Polin e Veriut.

http://tvklan.al/arinjte-polare-rrezikojne-zhdukjen-pas-1-shekulli/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej