Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Anija pëson defekt në mes të detit, evakuohen 1300 persona

Nga Klodiana 0

Të paktën 1,300 persona mbeten të bllokuar në një anije jashtë bregut perëndimorë të Norvegjisë të cilët u evakuan nga ekipet e shpëtimit.

Në dizpozicion të pasagjerëve u vunë  5 helikopterë dhe andije shpëtimi të cilët i tarnsportuan mes erërave të forta, njoftuan autoritete vendase.

Një nga anijet e shpëtimit – një transportues me emrin Hagland Captain – gjithashtu humbi fuqinë e motorit dhe dy helikopterë u devijuan për të shpëtuar ekuipazhin e saj.

Deri të dielën në mëngjes, anija kishte arritur të rifillonte tre nga katër motorët e saj dhe po përpiqej të shkonte më pranë portit më të afërt.

Instituti Norvegjez i Meteorologjisë thotë se disa valë janë më të larta se 10 metra, me një gazetë lokale që raportojnë anijet e shpëtimit u detyruan të ktheheshin në anije për shkak të kushteve “brutale”.

Ata që sillen në breg janë duke u marrë në një kompleks sportiv lokal. Një vullnetar tha se rreth 80 kishin arritur deri më tani dhe akomodimi ishte gjetur për ta në hotelet lokale.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej