Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Alpinistët ngrejnë flamurin shqiptar në Serbi

Nga 27-shi 0

Nga Julian Hoxhaj

Alpinistët shqiptarë nga Shkupi, Ebasani, Kosova dhe Presheva, valëvisin flamurin kuq e zi në Serbi dhe ja marrin këngës e valles popullore.2

Pak kush mund ta besojë, por alpinistët shqiptarë për të dytin vit radhazi marrin pjesë në një aktivitet alpinistik në Leskovac të Serbisë, ku veç aktivitetit sportiv, alpinistët kanë shpalosur simbolet kombëtare shqiptare. Artur Guni trajner i AST Elbasani tregon: “Në Serbi na kanë pritur shumë mirë. Nuk ka pasur asnjë reagim për shpalosjen e flamurit kombëtar, madje pas aktivtetit sportiv, ata shtruan një darkë dhe kënduan dhe kërcyen vallet e këngët tona”.3

Ky është moment interesant për të kuptuar se atë që nuk e bën politia e kryen sporti. Ftesën e pjesëmarrjes për ekipet nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e ka bërë ekipi i alpinistëve të shqiptarëve të Preshevës.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej