Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

3-vjeçari irlandez kuron epilepsinë me kanabis

Nga Rexhina Biba 0

 

Një djalë 3-vjeçar nga Irlanda që vuan nga një formë e pashërueshme e epilepsisë ka shfaqur përmirësime që kur ka filluar të trajtohet me vaj kanabisi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tristan Cahalane vuan nga sindroma Dravet, që e bën atë të vuajë disa goditje epilepsie në ditë.

Por në tre muajt e fundit ai po ja del shumë mirë pas një trajtimi të ri në Kolorado të SHBA-së.

Nëna e Tristan, Yvonne mori një vendim vitin e kaluar për t’u larguar nga vendi ku jetonin drejt SHBA-së në mënyrë që djali i saj të trajtohej me vaj kanabisi.

Trajtimi nuk ishte i mundur në Irlandë sepse kanabisi është i jashtëligjshëm atje.

Ndërsa i ati i Tristan tha: “Asnjë familje s’do ta kishte marrë një vendim të tillë, por ja që na doli për mirë”.

/oranews/

 

Dad John has had to remain in Cork and work

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej