Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

2 Sëmundjet që kurojnë gjethet e dafinës

Nga Rexhina Biba 0

dafina
Efektet e dafinës njihen  edhe nga grekët dhe romakët e lashtë, sepse tregonte dituri, paqe dhe mbrojtje.
Ja efektet pozitve të saj:
1. Ndihmon sëmundjen e diabetit
Gjethet e dafinës kanë efekt kurues për diabetin e tipit 2, se shkaktojnë ulje të nivelit të glukozës dhe  kolesterolit në gjak.
2. Përmirëson tretjen 
Ajo sepse përmban enzima të cilat shpërbëjnë proteinat. Nëse keni  probleme me tretjen, merrni 5 gramë gjethe dafine dhe pak xhenxhefil. I vendosni në 200 ml ujë dhe lërini të ziejnë. Këshillohet të konsumohet 2 herë në ditë.

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>