Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

1999/ Kur në mes të Athinës brohoritej “Rroftë Çameria” (film)

Nga Klodiana 0

Ka ndodhur në vitin 1999, në sheshet e Athinës kur shqiptarët ishin mbledhur atje në mbështetje të popullit të Kosovës, kundër genocidit serb.

Ishte koha e luftës së Kosovës dhe shqiptarët në të gjithë shtetet ku jetonin, u solidarizuan me popullin e Kosovës përmes protestave në kryeqytetet ku ata jetonin. E tillë ishte edhe protesta e emigrantëve shqiptare në Athinë, ku mes thirrjeve kundër genocidit serb “Rroftë populli i Kosovës”, u dëgjua edhe thirrja “Rroftë Çameria”.

Ishte një kujtesë për genocidin grek ndaj popullsisë shqiptare të Çamerisë, ndodhur në vitin 1945, por i ngjashëm me genocidin serb ndaj Kosovës.

Një dokumentar i realizuar nga autori Lirio Nushi, për studiuesin Arvanit-Arbërorë, Aristidh Kolja-s, i cili punoi deri në fund të jetës së tij për kluturën, historinë she të vërtetën e  Arvanitëve-Arbërorë të Greqisë.

Dekumentari i kushtohet patriotit të madh A. Kolaj i cili mbrojti me guxim të drejtatat e Shqiptarëve dhe të Kosovarëve në Greqi.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej