Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

1976/ Shokët e Byrosë qethnin njëri-tjetrin

Nga Media 0

Nga Kastriot Dervishi

Ishte zakon i moçëm i Partisë së Punës që pas përfundimit të kongresve bënin foto në shtëpinë ku u themelua PKSH-ja dhe bënin një foto atje. Fotot e viteve 1948, 1952, 1956, 1961, 1966, 1971, pothuaj nuk janë përdorur nëpër albume sepse prania e elementit antiparti në to ishte shumë e madhe. Fotoja model, e rreshtimit gjarpërues në këtë shtëpi i takon vitit 1976. Në përfundim të kongresit të 7 të PPSH-së, anëtarët dhe kandidatët e Byrosë Politike kanë vizituar shtëpinë ku u themelua partia. Kjo foto është botuar në dy variante të ndryshme. Fotoja origjinale është botuar në albumin e vitit 1980. E dyta, pas dallgëve të “grupeve armiqësore” (lufta brenda llojit) të viteve 1981-1983 është botuar në albumin e vitit 1983. Janë hequr kësisoj: Kadri Hazbiu, Fiqret Shehu, Mehmet Shehu.

http://www.55news.al/dossier/item/193767-1976-shoket-e-byrose-qethnin-njeri-tjetrin?fbclid=IwAR2KwJVY7-rKi4sBX6xeGyTOlHEkomFIDteHKEw3NgfyzPpu7EQimXqS7Ns

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej